Nara s Heian korszak (710 - 1185)
710-ben Narban megalaptottk az lland japn fvrost, knai mintra. Nagy buddhista monostorokat ptettek. Ezek a monostorok nagy befolyst nyertek: vdenik kellett a csszr s a kzponti kormny pozcijt s a fvrost.
784-ben a fvros Nagaoka-ba s vgl Heian (Kyoto)-ba kltztt, s tbb, mint ezer ven keresztl ott is maradt.
A Nara s a Heian idszak volt a knai hats hanyatlsnak korszaka, ami azonban mg mindig ers maradt. m az tvett szoksokat nagyrszt talaktottk japn mintra.
A mvszetek terletn inkbb a japn vonsok voltak az uralkodk.
A kana (japn rsrendszer) szimblumok fejldse lehetv tette a tnyleges japn irodalom ltrejttt.
Tbb buddhista szektt, amiket a Heian idszak alatt hoztak be Knbl, szintn japn mintra talaktottak.
Nara-bl szrmaz buddha szobor
A Taika reformok legrosszabb vltoztatsai kztt voltak a fld s adzsi reformok: a magas adk a farmerek elszegnyedsvel vgzdtek. Rengetegen eladtk birtokukat s nagyobb fldtulajdonosok brli lettek. Tovbb sok arisztokrata s buddhista monostor admentessget lvezett. Cskkent az llam jvedelme s a kzponti hatalom a nagy fggetlen fldtulajdonosokra szllt.
A Fujiwara csald a birodalmi csalddal val stratgiai „hzassgon” keresztl irnytotta a Heian idszak politikjt. A kln hatalma 1016-ban Fujiwara Michinaga-val elrte a cscst. Michinaga utn a kln hanyatlsnak indult, mr nem tudtk fenntartani a kzrendet.
Ahogy a katonai osztly egyre befolysosabb lett Kelet-Japnban, a nagyobb fldbirtokosok szamurjokat breltek tulajdonuk vdelmrt.
1068-ban a Fujiwara uralom vget rt, amikor az j csszr Go-Sanjo hatalomra kerlt s eltklte, hogy maga fogja irnytani az orszgot. A Fujiwara kln megbukott. 1086-ban Go-Sanjo lemondott, de a httrbl tovbbra is irnytotta az orszgot. Ezt neveztk Insei kormnynak. Az Insei csszrok 1156-ig politikai nagy politikai ert fejtettek ki. Japn j vezetje Taira Kiyomori lett.
A 12. szzadban kt nagy katonai arisztokrata csald nyert hatalmat: a Minamoto (vagy Genji) s a Taira (vagy Heike) csaldok. Taira a Fujiwara nemeseket vltotta fel az irodkban, amg a Minamoto a katonai hatalmat irnytotta.
1050-1059-ig tart a Korai 9 ves Hborban s a Ksei 3 ves Hborban (1083-1087) szak Honshu egyes rszeit Japn irnyts al vontk.
Az 1159-es Heiji felemelkeds utn, a kt csald kztt kzdelem folyt a hatalomrt. Taira Kiyomori 1168-tl 1178-ig uralta az orszgot a csszron keresztl. A legnagyobb fenyegetst azonban nem a rivlis Minamoto kln jelentette, hanem azok a katonai buddhista monostorok, akik a kzrendre vigyztak.
Kiyomori halla utn a Taira s a Minamoto klnok dnt hbort vvtak a hatalomrt. Ez volt az 1180-tl 1185-ig tart Genpei Hbor. A Minamoto kln vget vetett a Taira uralomnak s Minamoto Yoritomo lett Japn j vezetje. Mikzben legyzte potencilis ellensgeit, belertve a kzeli csaldtagjait is, 1192-ben kineveztk Shogun (sgun /legmagasabb katonatiszt)-nak. Kamakura (Kamakura Bakufu /Kamakura sguntus/)-ban, szlvrosban meglaptotta az j kormnyt.
|