Taishou korszak s a korai Showa vek (1912-45)
Taishou korszaka alatt (1912-26) a politikai hatalom a genro-krl a parlamentre s a Demokrata prtokra szllt.
Az els vilghborban Japn csatlakozott a szvetsges hatalmakhoz, de csak abban jtszott szerepet, hogy a nmet gyarmati erkkel harcoljon Kelet-zsiban.
Az 1919-es Prizsi Bkekonferencin Japn javaslatot tett a Nemzetek ligjnak megllapodsban lv „faji egyenlsgcikkely” mdostsra. Az Egyeslt llamok, Nagy Britannia s Ausztrlia ezt elutastotta.
Az 1800-as vek, a japn-nyugat kapcsolatok erltetetett megnyitsa ta, japnok ellen irnyul arrogancia s faji megklnbztets s az vtizedek ta folyamatosan roml kapcsolatok jelents tnyezi voltak a II. Vilghbor kirobbansnak.
1924-ben az Egyeslt llamok megtiltotta a japn bevndorlst.
1926-ban trnra lpett Hirohito (Showa) csszr, Japn 124. csszra. 1928 november 10.-n Kyoto-ban koronztk meg.
Az I. Vilghborban Japn gazdasgi helyzete rosszabbodott. Az 1923-as Nagy Kanto Fldrengs s az 1929-es Gazdasgi Vilgvlsg erstette a romlst.
Yamato.
Az 1930-as vek folyamn a hadsereg majdnem a teljes irnytst tvette a kormny felett.
Politikai ellensgeket gyilkoltak s ldztk a kommunistkat. A haditengerszet s a szrazfldi erknl szolgl tisztek elfoglaltk a fontos irodkat, belertve a miniszterelnkit is.
A tantsban s oktatsban megerstettk a cenzrt.
Japn mr korbban kvette a Nyugati Nemzetek pldjt, s Knra elnytelen gazdasgi s politikai megllapodsokat erltetett. Tovbb az 1904-05-s Orosz-Japn hbor ta Japn befolysa egyre ntt Mandzsria fltt. Amikor 1931-ben a Knai Nacionalistk kezdtk komolyan ktsgbe vonni Japn helyt Mandzsriban, a Kwantung hadsereg (japn fegyveres erk Mandzsriban) elfoglalta Mandzsrit.
A kvetkez vben Machukuo-t kikiltottk fggetlen llamm, amit a Kwantung hadsereg irnytott. Ugyanebben az vben a japn lgier lebombzta Shanghai-t, ezrt, hogy megvdje a japn lakosokat a japn ellenes mozgalmaktl.
1933-ban japn visszavonult a Nemzetek Ligjtl, mert kritizltk tetteiket Knban.
1937-ben kitrt a msodik Sino-Japn hbor. Egy kis incidensbl a Kwantung hadsereg hatalmas hbort formlt, s a kormnytl teljesen fggetlenl cselekedett. A japn erk sikerrel jrtak s majdnem Kna egsz partjt elfoglaltk. Nanking buksa alatt szigor atrocitsokat kvettek el a knai lakossgon. Ennek ellenre a knai kormny soha nem adta meg magt, s 1945-ig folytatta tevkenysgt.
1940-ben Japn elfoglalta Indo-Knt (Vietnm) s a francia Vichy kormnnyal kttt megllapodson keresztl csatlakozott a tengelyhatalmakhoz, Nmetorszghoz s Oroszorszghoz. Ezek a lpsek tovbb erstettk a konfliktust az Egyeslt llamokkal s Nagy-Britannival, akik olaj bojkottal reagltak. A kudarcok s az olajhiny oda vezetett, hogy Japn gy dnttt elfoglalja a gazdag holland Kelet Indonzt (Indonzia) s hbort indt USA s Nagy-Britannia ellen.
1941-ben Japn Pearl Harbour-nl A Csendes-cenon keresztl megtmadta a szvetsges hatalmakat. Japn elg ersnek bizonyult, hogy a kvetkez hat hnapban kiterjessze hatrait, nyugaton Indira s dlen j-Guinera.
1941: Pearl Harbour.
1942 jniusban, a Csendes ceni hbor Midway csatjban fordulpont kvetkezett be. A szvetsgi erk visszaszereztk a Japn ltal elfoglalt terleteket. 1944-ben pedig intenzv lgitmadsokat indtottak Japn fltt. 1945 tavaszn az amerikai erk lerohantk Okinawa-t. Ez volt a hbor egyik legvresebb csatja.
1945. jlius 27.-n, a szvetsges hatalmak a Potsdam- i nyilatkozatban megkrtk Japnt, hogy adjk meg magukat fenntarts nlkl, vagy a rombols folytatdik. A hadsereg ennek ellenre nem vette fontolra, hogy ilyen felttelekkel megadja magt. Augusztus 6.-n s 9.-n kt atombombt dobtak le Hiroshima-ra s Nagasaki-ra, augusztus 8.-n pedig a Szovjetuni belpett a hborba Japn ellen.
Augusztus 14.-n Hirohito csszr vgl gy dnttt megadja magt.
|