Meiji korszak (1868 - 1912)
A Tokugawa korszak az 1867-68-as Meiji restaurcival rt vget. Meiji csszrt Kyoto-bl Tokyo (Edo)-ba kltztettk s ez lett az j fvros. A Tokugawa Bakufu hatalmt nemesekbl s korbbi szamurjokbl ll csoport kezeibe helyeztk.
Satsuma szamurjok.
Mint ms zsiai nemzeteket a Japnokat is knyszertettk, hogy rjanak al a Nyugati Nagyhatalmakkal kedveztlen megllapodsokat. Ezek az egyoldal megllapodsok gazdasgi s trvnyi hasznokat adtak a nyugati embereknek. Azrt, hogy Japn visszanyerje a fggetlensgt az eurpaiaktl s az amerikaiaktl Meiji csszr eltklt volt, hogy gazdasgilag s katonailag elzrkzzon a Nyugattl. Gyakorlatilag minden tren drasztikus reformokat hajtottak vgre.
Az j kormnynak az volt a clja, hogy Japnt demokratikus llamm tegye s minden ember egyenl legyen. A Tokugawa Japn trsadalmi osztlyai kztti hatrok fokozatosan megszntek. Kvetkezetesen a szamurjok voltak azok, akik a trsadalmi reformoknak ksznheten minden kivltsgukat elvesztettk. 1873-ban a reformok mr olyan emberi jogokat is tartalmaztak, mint a vallsi szabadsg.
Ahhoz, hogy a kormny stabilizldjon, megparancsoltk a daimyo-knak, hogy a fldjeiket kldjk vissza a csszrnak. 1870-ben ez is megvalsult.
Az oktatsi rendszert elszr francia, ksbb nmet mintra talaktottk. A reformok kztt szerepelt a ktelez oktats is.
Egyrszrl nyugatiasods kt vtizede kvetkezett, msrszrl pedig a konzervatv s nacionalista rzsek fellesztse zajlott: a konfucianizmus s a sintizmus elvei klnsen a csszr imdst hangslyoztk s ezt az oktatsi intzmnyekben is tantottk.
Termszetesen a katonai szektorral is lpst kellett tartaniuk, ez klnsen fontos volt az eurpai s amerikai imperializmus korszakban. A hadsereget a porosz hader utn formltk, bevezettk az egyetemes sorozst, s brit mintra megalaptottk a haditengerszetet.
Tokugawa kormny agrrgazdlkodst fejlett iparr alaktottk. Sok japn tudst kldtek klfldre, hogy tanuljon nyugati nyelveket s tudomnyokat, valamint klfldi szakrtket tantottal Japnban. Nagy kormnyzati befektetseknek ksznheten a szllts s kommunikcis hlzaton is javtottak. A kormny tmogatta az zleteket s ipargakat, klnsen a nagy s erteljes csaldi zleteket, amelyeket zaibatsu-nak hvtak.
A nagy kiadsok 1880-ban pnzgyi vlsghoz vezettek, amit a devizarendszer reformja s a Japn Bank intzmnye kvetett. A leggyorsabban fejld iparg a textilipar lett egszen a 2. Vilghborig.
A korai gyrakban nagyon rossz munkafelttelek uralkodtak, de a kialakulban lv szocialista s liberlis mozgsokat az uralkod kormny elnyomta.
A politikai szektor 1889-ben vette t az els eurpai stlus kormnyt. A parlamentben megalaptottk a Diet-et s a csszr szuverenitst tartott: a hatalom a hadsereg, a haditengerszet, a vgrehajt hatalom s a trvnyhozs kezben volt. Az uralkod osztly folytatta tevkenysgt s tetteik tbbsgvel Meiji csszr is egyetrtett. A politikai prtok mg nem jutottak tnyleges hatalomhoz, a tagjaik kzti egysg hinya miatt.
Meiji csszr francikkal.
Korea irnti rdekldsk miatt 1894-95-ben kirobbant a Sino-Japn hbor Kna s Japn kztt. Japn legyzte Knt, megkapta Taiwan-t, de Oroszorszg, Franciaorszg s Nmetorszg knyszertette, hogy a tbbi terltet rintetlenl hagyja. Ez a hromszoros beavatkozs azt okozta, hogy a japn hadsereg s haditengerszet megersdjn.
Korea s Mandzsria irnti rdeklds jabb konfliktushoz vezetett. Ezttal Oroszorszg s Japn kzt robbant ki hbor 1904-05-ben. A japn hadsereg ezt a csatt is megnyerte, emellett terltet hdtott s egy kevs nemzetkzi tiszteletre is szert tett. Japn tovbb nvelte befolyst Koreban, mg vgl 1910-ben hozzjuk csatoltk ket. Japnban a hbors sikerek tovbb nveltk a nacionalizmust, ezrt a tbbi zsiai nemzet is elkezdte az nbizalmat nvelni npben.
1912-ben Meiji csszr meghalt s ezzel leldozott az idsebb llamfrfiak uralkodsnak a korszaka (genro) is.
|