Edo korszak (1603 - 1867)
Tokugawa Ieyasu volt a legerteljesebb ember Japnban Hideyoshi 1598-as halla utn. gretei ellenre nem tisztelte Hideyoshi utdjt Hideyori-t, mert Japn korltlan hatalm ura akart lenni.
Az 1600-as Sekigahara-i csatban legyzte a Hideyori lojalistkat s a Nyugati daimyo-kat. Ezutn majdnem korltlan hatalmat s gazdagsgot valstott meg. 1603-ban a csszr kinevezte Ieyasu-t sgunn s megalaptotta kormnyt Edo (ksbbi Tokyo)-ban. A Tokugawa sgunok tbb, mint 250 vig uraltk Japnt.
Edo-i vr.
Ieyasu szigor ellenrzs alatt tartotta az orszgot. s jra sztosztotta a fldet a daimyo-k kztt, akik tmogattk t Sekigahara eltt a stratgiailag fontosabb tartomnyokat kaptk meg. Minden daimyo-tl megkveteltk, hogy minden 2. vet tltsn Edo-ban. Ez hatalmas anyagi terhet jelentett szmukra s mrskelte a tartomnyukra gyakorolt hatalmukat.
Ieyasu tmogatta a klkereskedelmet. Angolokkal s hollandokkal vette fel a kapcsolatot. Ennek ellenre 1614-tl vgleg a keresztnysg elnyomsa s ldzse mellett dnttt.
1615-ben a Toyotomi kln elpuszttsa utn Ieyasu elfoglalta az Osakai vrat. Gyakorlatilag elfogytak a vetlytrsai, ezrt bke uralkodott az Edo korszak alatt.
Ezrt a szamurjok mr nem csak a harcmvszetket fejlesztettk, hanem tanultak irodalmat, filozfit, mvszetet s teaszertartst is.
1633-ban a sgun, Iemitsu megtiltotta, hogy a klfldiek beutazzanak Japnba. 1639-ben teljesen elszigetelte Japnt azltal, hogy cskkentette a kls kapcsolatot Knval s korltozta a kereskedelmet Hollandival Nagasaki kiktjben. Minden klfldi knyvet betiltottak.
Hajt brzol kp 1634-bl.
Az elszigeteltsg ellenre a belkereskedelem s a mezgazdasgi termels javult. Az Edo korszak alatt s fknt a Genroku korszakban (1688-1703) a kultra virgzott. j mvszeti gak alakultak ki, mint a kabuki s az ukiyo-e, ezek klnsen npszerek voltak a vrosi lakossg kztt.
A Tokugawa Japn legfontosabb filozfija a neo- konfucianizmus volt, mikzben hangslyozta a tanulsgok, oktats, s a hierarchikus rend fontossgt a kormnyban s a trsadalomban. Szigor ngy osztly rendszer volt az Edo korszak alatt: a trsadalmi hierarchia tetejn a szamurj volt, t kvettk a parasztok, kzmvesek s kereskedk. A ngy osztly tagjainak nem engedtk meg, hogy vltoztatassk trsadalmi sttuszukat. Az osztlyon kvli emberek nem fogadtk el ezt, ezrt alaktottak egy tdik osztlyt.
1720-ban a nyugati irodalom tiltst trltk, s tbb j tan lpett ne Japnba Knbl s Eurpbl (holland tanrendszer). Ezek az j nacionalista iskolk egyesttettk a Shinto s Konfucianista elemeket.
Br a Tokugawa kormny pozcija a tbb, mint kt vszzad alatt stabil maradt, mgis fokozatosan hanyatlott: a kormny pnzgyi helyzetnek rosszabbodsa magasabb adkhoz vezetett, vgl pedig farmerlzadsokhoz vezetett. Radsul a rendszeres termszeti katasztrfk s az hnsg tovbbi pnzgyi problmkat s lzadsokat okoztak a kzponti kormny s a daimyo-k szmra.
A trsadalmi hierarchia megborult, hogy a kereskedosztly egyre ersebb lett, a szamurjok egyre inkbb pnzgyi alrendeltjeik lettek. A korszak msodik felben a korrupci s a kormnyon belli konfliktusok tovbbi problmkhoz vezettek.
A 18. szzad vge fel a klpolitika kezdett egyre inkbb fontos lenni, amikor az oroszok elszr prbltak kereskedelmi kapcsolatokat ltesteni Japnnal. A 19. szzadban kvettk ket ms eurpai nemzetek s az amerikaiak.
1853-ben s 1854-ben Perry dandrparancsnok knyszerttette a Tokugawa kormnyt, hogy nyisson korltozott szm kiktt a nemzetkzi kereskedelem szmra. Ennek ellenre a kereskedelem tovbbra is korltozott maradt, egszen az 1868-as Meiji restaurlsig.
Kp 1853-bl.
Ez mr elg oknak bizonyult, hogy a kormnyellenes mozgalmak a birodalmi hatalom restaurlst tmogassk, klnsen az olyan a konzervatv szamurj klnok, mint a Choshuu s a Satsuma.
Mindazonltal sok ember elismerte a nyugati nemzetek elnyeit a tudomnyban s a hadszatban, ezrt tmogattk a vilgba val nyitst.
Vgl a konzervatvak is elismertk ezt a tnyt, miutn tbb incidensben szembestettk ket a nyugati hadihajkkal.
1867-1868-ban a Tokugawa kormny a nehz politikai nyoms miatt lemondott s Meiji csszr hatalmt „helyrelltottk.”
|