Muromachi korszak (1333 - 1573)
Go-Daigo csszr kpes volt helyrelltani a katonai hatalmat Kyoto-ban s 1333-ban megdnttte a Kamakura Bakufu-t.
Ennek ellenre 1334-ben a Kemmu restaurci nem tartott hossz ideig. Az reg birodalmi irodk fellesztse s az elavult adminisztrcis rendszer mr nem volt j semmire.
Ashikaga Takauji, aki egykoron a csszr prtjn harcolt, most szembeszllt a birodalmi brsggal s 1336-ban elfoglalta Kyoto-t. Go-Daigo csszr Yoshino-ba, Kyoto dli rszre meneklt, itt megalaptotta a Dli Brsgot. Kyoto-ban j csszrt neveztek ki. Erre egy 1272-es utdlsvita miatt volt szksg, ami Go-Saga csszr halla miatt most folytatdott, a kt birodalmi csald kztt.
1338-ban Takauji kinevezte magt sgunnak, s megalaptotta a kormnyt Kyoto-ban. Ez lett a Muromachi kerlet, ahol 1378-tl kormnypleteket emeltek, ez adta a kormny s a trtnelmi korszak nevt.
Ez a kt birodalmi brsg 50 ven keresztl ltezett Japnban: Dli s szaki nven emlegettk ket. Sok csatt vvtak egyms ellen. Az szaki brsg volt elnysebb helyzetben, br idnknt a Dlinek sikerlt elfoglalnia Kyoto-t.
A dli brsg azonban 1392 engedett, s az orszg megint csszr kzpontv vlt.
Ashikaga Yoshimitsu sgun korszaka alatt (1368-1408), a Muromachi Bakufu kpes volt irnytani a kzponti tartomnyokat, de fokozatosan elvesztette befolyst a kls rgik fltt. Yoshimitsu Ming China (Kna Ming uralkodsa alatt)-val j kereskedelmi kapcsolatot alaktott ki. A hazai termels s az import nvekedett, j rksgrendszer alakult ki. Ezek a gazdasgi vltozsok s piaci fejldsek j trsadalmi osztly kialakulsval vgzdtek.
A 15. s 16. szzad folyamn az Ashikaga sgunok hatsa Kyoto-ban gyakorlatilag semmilyen hanyatlst nem mutatott. A Muromachi korszak j politikai osztlyai a fldbirtokos katonai csaldok (ji-samurai) voltak. Egyttmkdtek a rendrkkel s nhnyuk egsz tartomnyok felett is befolyst nyert.
ket j feudlis rangra emelhettk, amit daimyo-nak neveztek.
Japn klnbz rszei felett uralkodtak. Ez lland polgrhborkhoz vezetett, vtizedeken keresztl harcoltak egyms ellen (Sengoku Jidai).
A legerteljesebb daimyo-k a Keleten l Takeda, Uesugi s Hojo, s a Nyugaton l Ouchi, Mori s Hosokawa voltak.
1524-ben portugl kereskedk s jezsuita misszionriusok rkeztek Kyushu-ba s megismertettk Japnnal a lfegyvereket s a keresztnysget. Xavri Szent Ferenc 1549-50-ben kvetsgl ment Kyoto-ba. A buddhista ellenzk ellenre a nyugati fvezrek tbbsge fogadta a keresztnysget, mert katonai okok miatt j kapcsolatokat poltak a tengerentli kereskedkkel.
Xavri Szent Ferenc s kveti Japnban.
A 16. szzadi fvezrek kzl tbben rivalizltak az egsz orszg felett hatalomrt. Kztk volt Oda Nobunaga is, tette meg az els lpseket Japn egyestsre. 1568-ban elfoglalta Kyoto-t s 1573-ban megdnttte a Muromachi Bakufu-t.
|